|  strona g��wna |  kontakt |

Dzisiaj jest piątek, 09 czerwca 2023 roku
 
 
Przekaz nam
1% swojego
podatku:

KRS 0000131441
Strona główna
Relacje po zabiegach poszerzania żył
Projekty w realizacji
Wykorzystanie 1%
Nowe spojrzenie na SM
Strona dla lekarzy
Różne
Sprawozdania z Działalności
Dokumenty do pobrania
Nasi partnerzy
Galeria zdjęćNowe spojrzenie na SM

  HOME    Nowe spojrzenie na SM    

Neurosteroidy z SM- nowa szansa?

Neurosteroidy z SM- nowa szansa ?

Neurosteroidy z SM- nowa szansa?
Codziennie przyjmowane pigułki „mogą zatrzymać lub nawet odwrócić stwardnienie rozsiane

 

Lekarze podjęli „ekscytujące” badanie, które może doprowadzić do ustalenia nowej metody leczenia, aby zatrzymać – lub nawet odwrócić objawy stwardnienia rozsianego.

Naukowcy odkryli, że ludzie z SM mają znacznie niższe poziomy substancji chemicznych mózgu zwanych neuro-steroidami.

Neuro-sterydy pomagają w budowaniu komórek mózgowych i zachowaniu ich funkcji, łączących różne dziedziny działalności w mózgu.

Naukowcy i neurolodzy z University of Alberta w Edmonton, Kanada uważają, że byłoby możliwe zastąpienie brakujących neurosteroidów codzienną pigułką.

Dr Chris Power ogłosił odkrycie w pracy badawczej w najnowszym numerze Brain.

Powiedział: „To wielki przełom o ogromnym potencjale. Rola neurosteroidów w mózgu jest znana od jakiegoś czasu, ale nikt nie pomyślał – aż do teraz -. że mogą one odgrywać rolę w SM”

Związek z chorobą zauważył kiedy jego zespół robił badania mózgu u 16 pacjentów z Alberta – która ma najwyższy poziom SM na świecie – i odkrył znacznie niższy poziom neurosterydu allopregnanolone w porównaniu do grupy pacjentów, którzy zmarli z powodu innych chorób.

Zespół dr Powera był podekscytowany, ponieważ badania kliniczne z użyciem allopregnanolone – który wywodzi się z cholesterolu i jest związany z witaminą D – już jest badany w leczeniu padaczki i depresji.
 „Jest już dostępna substancja przyspieszająca proces, który mógłby okazać się skuteczny u ludzi z SM,” powiedział.

Naukowcy są zainteresowani link witaminy D, ponieważ stwierdzono, że istnieją wyższe poziomy SM w północnych regionach świata, takich jak Szkocja, gdzie obniżone stężenie witaminy wiąże się z mniejszą ekspozycją na światło słoneczne.

Kiedy myszy z SM leczono allopregnanolone to miało istotny wpływ, zmniejszając poziom zapalenia mózgu i naprawiając włókna nerwowe.

W SM osłonki mielinowe wokół nerwów są niszczone przez układ odpornościowy, który atakuje zdrowe komórki, a nie infekcje i choroby.
STWARDNIENIE ROZSIANE

Stwardnienie rozsiane jest złożoną chorobą, która może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ przedstawia się w wielu różnych formach.

Objawy mogą obejmować problemy ze wzrokiem, równowagą, zawroty głowy, zmęczenie, jak również problemy z pęcherzem moczowym, mową i zaburzenia połykania.

Stan ten może również wpływać na pamięć i myślenie oraz emocje.

W ciężkich przypadkach osoba z SM nie będzie w stanie chodzić.

Większość ludzi nie ma tych samych objawów i nie doznaje ich w tym samym czasie.

SM w najcięższej postaci może spowodować utratę mobilności, lecz Kanadyjscy naukowcy odkryli, że myszy, którym podawano sterydy okazały się mieć większą mobilność w ciągu 30 dni po rozpoczęciu leczenia.

Dr Power powiedział: „W sumie okazało się, że myszy wykazały 50-procentową redukcję nasilenia SM w mózgu.”

Obecnie istnieje wiele leków, które spowalniają postęp SM, ale po pewnym czasie wielu pacjentów przestaje reagować na leczenie i choroba nadal się rozwija.

Dr Power uważa, że regularne leczenie allopregnanolone – i ewentualnie innymi neurosteroidami powoduje zatrzymanie choroby i może odwrócić niektóre z objawów.

Powiedział: „Byliśmy zaskoczeni, że to neurosteroid był obecny w mniejszym natężeniu u pacjentów z SM, a następnie ze zdumieniem odkryliśmy, że kiedy używamy go jako leczenia, ma on tak znaczące efekty.”

Fundusze na badania pochodzą od rządu kanadyjskiego i MS Society.

Dr Power ma teraz nadzieję zdobyć fundusze na rozpoczęcie pierwszych etapów próbklinicznych na ludziach z allopregnanolone w ciągu najbliższych kilku lat.

„Mówimy o tym, co za co najmniej sześć lub siedem lat może – przy sprzyjających wiatrach – pojawić się w leczeniu. Istnieje wiele przeszkód do pokonania, ale jestem optymistą.”   

 

źródło: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2040959/Daily-pill-stop-reverse-multiple-sclerosis.html

tłumaczenie za: http://neurowita.pl/neurosteroidy-z-sm-nowa-szansa/

Newsletter
Podaj adres e-mail,
na który chciałbyś otrzymywać wiadomości.
adres e-mail::

Zapisz
Wypisz      

2009 © www.ptsr.szczecin.pl
Liczba odwiedzin: 675127
CMS System powered by media-projekt.pl